Çıraklık ve Mesleki Eğitim

Yeni Dosyalar

VERİ TABANI 0.00 KB 226
TEKNİK RESİM 0.00 KB 819

En Çok İndirilenler

Meslek lisesi mezunları artık teknisyen ünvanı ile mezun olacak

Meslek lisesi mezunları artık teknisyen ünvanı ile mezun olacak

Eylül 29
13:40 2018

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) teşkilat ve görevleri hakkında KHK ile bazı Kanun ve KHK değişikliklerin 9 Aralık 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanması ile bazı kanunlarda bilindiği üzere değişiklik yapıldı. Bunlardan önemli değişikliklerden biri meslek liseleri ile ilgili olanlar.

Meslek lisesi mezunlarına teknisyenlik unvanı verildi. Daha önce sadece Endüstri meslek lisesi (EML), kız meslek lisesi, teknik lise ve kız teknik lisesi mezunlarına verilir şeklinde olan 3795 sayılı kanunda değişiklik yapılarak tüm mesleki ve teknik eğitim veren ortaöğretim kurumu mezunlarına bu hak tanındı.

Ayrıca teknik öğretmen unvanını alan ve Yükseköğretim (YÖK) tarafından mühendislik fakülteleri tarafından iki yarıyıl olacak şekilde mühendislik eğitimi tamamlama programını bitirenlere de mühendis unvanı verildi.

Daha önce bazı liseler için teknisyenlik unvanı tüm meslek liselerine verildi. Bilindiği üzere çıraklık okulları da zorunlu ortaöğretime alınmış ve bu okullarda okuyan öğrenciler ve kurumlarda Mesleki  ve teknik öğretim genel müdürlüğüne devredilmişti. Bu kapsamda meslek liselerinin tümü artık teknisyen olarak mezun olabilecek.

 

Benzer İçerikler

0 Yorum

Henüz yorum yok

Şu an için bir yorum bulunmamaktadır, bir tane eklemek ister misiniz?

Bir Yorum Yazın

Bir Yorum Yazın